Протидії булінгу.                                                                                                 

      19.01.2019 р. набрав чинності Закон України від 18.12.2018 р. №2657‑VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким, серед іншого, Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено ст. 173‑4, що передбачає адміністративну відповідальність за булінг (цькування) учасника освітнього процесу. Питання протидії булінгу закріплені як Основним Законом нашої держави, так і міжнародним законодавством.

Зокрема, ч. 1 ст. 16 Конвенції про права дитини передбачає, що жодна дитина не може бути об'єктом свавільного або незаконного втручання у здійснення її права на особисте та сімейне життя, недоторканність житла, таємницю кореспонденції або незаконного посягання на її честь і гідність. Згідно зі ст. 52 Конституції України, діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза шлюбом. Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом.

На жаль, проблема булінгу не зменшується. Все частіше ми спостерігаємо невтішні наслідки ігнорування насильства в суспільстві. Сьогодні судді не стоять осторонь теми булінгу. Адже правове виховання — це важливий аспект будь-якої правової держави, основними цілями якої є навчити дітей правових знань, формувати громадську культуру, засновану на повазі до прав і свобод людини, авторитеті правосуддя, необхідності суворо дотримуватися вимог закону.

Люди, а тим більше діти, не довіряють тому, чого не розуміють. Тому в умовах підвищеного суспільного запиту до відкритості судових органів сьогодні надзвичайно важливою є комунікація судів з навчальними закладами, організація зустрічей з учнями, їх ознайомлення з роботою суддів, обговорення важливих тем протидії правопорушенням загалом та булінгу зокрема.

З цією метою у жовтні 2018 р. з нагоди професійного свята Дня юриста Асоціація розвитку суддівського самоврядування України за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя» ініціювала проведення Всеукраїнської акції «Урок справедливості», метою якої є ознайомлення дітей з місією суду в суспільстві. В межах цієї акції судді, адвокати, прокурори, науковці, працівники соціальних служб та структурних підрозділів Міністерства юстиції України почали проводити такі уроки по всій території України. Спочатку уроки проводили для школярів 1‑4 класів, після чого за рекомендаціями працівників освіти було розширено дитячу аудиторію.  Це не випадково, оскільки предмет «Правознавство» діти починають вивчати лише з 9 класу, що в деяких випадках, на жаль, буває вже запізно.

На таких уроках учні переглядають мультфільми, в яких відбувається спір між Конем і Хом'яком або Слоном і Жирафою, вирішує який Суддя-Черепаха. Діти мають можливість спробувати себе в ролі справжніх суддів, поміркувати про справедливість, толерантність, необхідність поважати права інших. Під час уроків правники обговорюють з учнями тему булінгу, розповідають про його ознаки, види, причини, необхідність протидії цьому негативному явищу.

За 2018‑2019 рр. учасниками акції стали понад 50 тис. дітей в Україні. Освітяни активно підтримують суддівську ініціативу та сприяють таким заходам. Після набрання 19.01.2019 р. чинності Законом України від 18.12.2018 р. №2657‑VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» судді почали проводити уроки з протидії булінгу для старшокласників, для яких ця тема найбільш актуальна, демонструючи відеосюжети та інформуючи про контакти соціальних служб, поліції, можливість та необхідність звертатися за захистом, не бути пасивними спостерігачами.

На сайтах багатьох судів ведеться роз'яснювальна робота для громадян, розміщаються статті суддів-спікерів та інформація про результати розгляду судових справ за фактами булінгу. Відбуваються зустрічі суддів з представниками навчальних закладів для обговорення проблемних питань виявлення та належного реагування на випадки булінгу з метою якісного збору належних і допустимих доказів, які надалі підтверджували б факт цькування в освітньому процесі під час судового розгляду відповідних справ. Сподіваємося, що завдяки вжитим заходам проблема булінгу стане менш актуальною для нашої країни, та продовжуємо активно працювати в цьому напрямку.

План заходів Барахтівського НВК

з реалізації Закону України щодо  протидії булінгу

на 2020 р.

1.Моніторинг ситуації за участю учнів, батьків, працівників щодо вивчення причин та умов виникнення ймовірних ризиків прояві протиправної поведінки учасників освітнього процесу.

Протягом року.

2.Провести інформаційно-просвітницькі заходи щодо протидії булінгу в освітньому середовищі:

 а) Як навчити школяра протидіяти булінгу;

б) Коли вашу дитину цькують. Посібник для батьків;

в) Мова знущання: як відрізнити булінг від стьобу?;

г) Проблема булінгу очима підлітка;

д) Поради для жертв шкільного цькування;

е)  Булінг у школі: чому діти цькують дітей і що з цим робити.

Постійно

3.Провести місячник з протидії булінгу та насильства «Зупинимо булінг разом!»:

    Перегляд мультфільмів з коментуванням (1-4кл.):

     Мультфільм «Жив собі чорний кіт»;

  Мультфільм «Про пташок»

 Мультфільм «Вірте у любов, вірте у Різдво»

  Мультфільм «Курка, яка несла всяку всячину»

Стоп! Тут мій кордон або правила безпечної поведінки;

Це  - моя територія!

Профілактика булінгу вучнівському колективі;

Перегляд мультфільмів з коментуванням, щодо кібербулінгу (5-11 кл):

 

    Мультфільм «Ти також заблукав у цьому світі, як і я?»

    Мультфільм «Залежність від соціальних медіа»

   3D-анімація «Приклеєний»

    3D-анімація «Смартфонозалежність»

    Мультфільм «Технології та родина»

Булінг, мобінг, кібербулінг – профілактика в освітньому середовищі.

01.05.2020-25.05.2020р.

4.Оприлюднити на офіційному веб-сайті,  дошці оголошень:

Телефон довіри;

Правила поведінки здобувачів освіти;

План заходів освіти, спрямованих на запобігання та протидію булінгу;

Процедури подання учасниками освітнього процесу заяв про випадки булінгу в закладі освіти;

Порядок реагування  на доведені випадки булінгу у школі та відповідальність  осіб, причетних до булінгу.

До 01.10.2020р.

5.Створити комісію з розгляду випадків булінгу та оформити журнал реєстрації рішень комісії, які зберігаються у паперовому вигляді з оригіналами підписів всіх членів Комісії.

До 31.08.2020 р.

6. Залучити громадські, батьківські, молодіжні організації, представників служб у справах дітей  та ювенальної превенції.

                                                                                                                    Постійно.

7.Взяти участь у он-лайн курсах протидії булінгу.

До 01.11.2020 р.